Dziesięć lat to w hip hopie cała wieczność, podczas której powstawały i upadały całe rapowe imperia. Od czasu debiutu w 2013 roku, PRO8L3M konsekwentnie jednak utrzymuje się w czołówce polskiej sceny. Platynowe płyty, debiuty na jedynce listy OLIS, wyprzedane największe sale koncertowe w Polsce – zespół jest zjawiskiem, obok którego nie da się przejść obojętnie.

Duet unika podążania za trendami w gatunku, budując własne brzmienie pełne odniesień do kultury lat 80. i 90., od polskiego popu po muzykę klubową. Dzięki temu dociera do odbiorców różnych gatunków, od hip-hopu przez elektronikę po alternatywę. W ich pełnej popkulturowych nawiązań twórczości, tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami. Swoimi działaniami wykracza poza muzykę, przekładając swoją wizję również na sztuki wizualne, uzupełniając muzykę wielokrotnie nagradzanymi klipami, oryginalnymi oprawami swoich płyt, wyjątkowymi wizualizacjami na koncertach i immersyjnymi działaniami w adaptowanych przestrzeniach.

Wszystkie płyty i mixtape’y zespołu od samego początku wyróżniały się swoim konceptualnym charakterem. PRO8L3M pochyla się nad zagrożeniami płynącymi z technologicznej ekspansji wielkich korporacji, dekonstruuje wizje współczesnej Polski zrodzonej w burzliwym okresie transformacji i opisuje dynamiczne wizje nocnego życia wielkiego miasta. Każda z opowieści trzyma w napięciu niczym sensacyjne kino, pełne scen przemocy, seksu i wstrząsających emocji.

PRO8L3M obchodzi w 2023 roku dziesięciolecie, celebrując nowym albumem „PROXL3M”, który pokrył się złotem w zaledwie 24 godziny. Nowy materiał to fascynująca opowieść, która pokazuje w sposób godny antycznej tragedii losy bohatera uwikłanego w kryminalny proceder. Dzięki zarysowaniu szerokiego kontekstu społecznego i mnogości followupów do poprzednich nagrań, to najpełniejsza realizacja konceptów obecnych również na innych płytach duetu.

Od czasu świeżego debiutu „C30-C39”, czyli ryzykownego gambitu królewskiego, PRO8L3M został wielokrotnie nagrodzony za swoje osiągnięcia artystyczne. Po mikstejpie „Art Brut” sięgającym do muzycznego kanonu PRL-u zespół został okrzyknięty Artystą Roku przez Aktivist. Pełnoprawny album „PRO8L3M” był pierwszym, który pokrył się platyną. Tego zaszczytu dostąpiły też wszystkie kolejne płyty. „Ground Zero” było z kolei pierwszym mikstejpem w historii, jaki został nagrodzony
Fryderykiem.

Artyści 2024