D Double E (DEE) to mistrz wśród MC. Wśród swoich rówieśników i fanów grime’u, plasuje się w czołówce trzech najlepszych MC wszech czasów. Reprezentuję najtwardszą, angielską szkołę grime’u, którą szlifował przez ostatnie piętnaście lat. Za jego specyficznym zachowaniem i żartami kryje się uliczny styl, za pomocą którego przedstawia aluzje ze swojego życia.

Pochodzi z Forest Gate we wschodnim Londynie i z pewnością nie jest nowicjuszem na scenie. Towarzysząc mu w spacerze po jego lokalnej głównej ulicy, usłyszycie jego charakterystyczne „Oooh-er ooher-er, it’s me, me„, które jest powtarzane przez jego szerokie grono fanów. Jest ulubieńcem blogerów i trudno znaleźć magazyn modowy, który by o nim nie pisał. Jego strój Moschino docenił brytyjski magazyn modowy i-D.

Zaczynał od stylu Jungle, przechodząc przez UK Garage i Grime (zanim te style zostały w ogóle określone), a udział w NASTY Crew razem z Kano, Jammerem i innymi ugruntował jego muzyczny kierunek. Po połączeniu sił z długoletnim przyjacielem Footsie (i byłym członkiem Monkstar) powstała grupa Newham Generals, wtedy autorytet i umiejętności pisarskie DEE stały się niepodważalne. Stworzył wtedy utwory takie jak ‘Frontline’, ‘Prang Man’ i ‘War Wid’.

W 2005 roku D Double podpisał kontrakt z wytwórnią Dirtee Stank należącej do Dizzee Rascala, tworząc Newham Generals. Wydali mixtape ‘The Best Of Newham Generals’ oraz album ‘Generally Speaking’ (2009 rok), ‘Hard’, oraz EPki ‘Bag Of Grease’ i ‘Bluku’.

Jako solista, D Double E dominuje z kluczowymi utworami, w tym ‘Street Fighter Riddim’, ‘Bluku, Bluku’, ‘Bad 2 Tha Bone’, ‘Lovely Jubbly’ i ‘Wolly’. Szybkie sprawdzenie jego wspólnych dyskografii ujawnia, że są iście magiczne. Ostatnie występy na albumie Wiley’a The Godfather (‘Joe Bloggs’), nagrodzonym Mercury Prize Konnichiwa Skepty (‘Ladies Hit Squad’), Integrity JME (‘Again’) i comebackowym utworze Chipa ‘School Of Grime’, są tylko wierzchołkiem góry lodowej jego dyskografii. The Streets, Katy B, Swindle, The Bug, Rustie, Lethal B i Starkey również korzystali z usług D Double wraz z wieloma innymi na scenie grime. DEE pojawił się również w remiksie klasycznego ‘Hold Yuh’ Gyptiana, a w 2010 roku Snoop Dogg wskoczył na remix ‘Be Like Me’ DEE z Pro Green & P Money.

DEE zostawił swój ślad także na festiwalach, występował na Glastonbury (dwukrotnie) oraz na scenach podczas SXSW, Wireless, Reading & Leeds, Creamfields, Bestival, Lovebox, Born & Bred, Splash, Nass, Boombap, Origin, Field Day, Outlook i wielu innych.

Równie dobrze jak w UK czuje się za granicą – oprócz niedawnej trasy po Australii i Nowej Zelandii, DEE koncertował także w Japonii, Rumunii, LA, Toronto, Bułgarii, Vancouver i wielu innych miejscach. 

Artyści 2024