Wzgórze Ya-Pa 3 – kielecka grupa hiphopowa założona w 1993 roku . Wzgórze Ya-Pa 3 to nawiązanie do miejsca, w którym muzycy często się spotykali. Miejsce to nosiło nazwę Wzgórze Apaczy. 

Początkowo w skład zespołu wchodził Wojtas, Ś.P. Radoskór oraz Fazi, którego chwilę później zastąpił Ziajka.
Swoje pierwsze kroki młodzi muzycy stawiali u boku Liroya. To właśnie na jego płycie „Alboom” WYP3 wystąpili jako goście. 

Już w 1995 roku Wzgórze Ya-Pa 3 nagrali swoją pierwszą płytę. Oficjalny krążek zatytułowany był  „Wzgórze Ya-Pa 3”. Płyta składu odniosła dość duży sukces (ponad 40tys. sprzedanych albumów) . Niedługo po tym zespół postanowił opuścić Radoskór, a do zespołu dołączył Borygo aka Rekin. W szeregach zespołu miejsce znalazł również DJ Feel-X. Członkowie zespołu szybko się zgrali. Jeszcze w tym samym roku WYP3 zdobył nagrodę na festiwalu „odjazdy 95”, a w kolejnym nagrodę na „Yach Film Festival 96”. 

Drugi album grupy pt.”Centrum” swoją premierę miał w 1997 roku.  Po wydaniu drugiej płyty nagrali ścieżkę dźwiękową do młodzieżowego filmu „Spona”. 

W 1998 roku na rynku pojawiła się ich trzecia płyta pt. „Trzy”. To właśnie z tej płyty jest kawałek „Ja mam to co Ty”, który do dziś pozostaje jednym z bardziej znaczących w świecie hiphopu. Dwa lata później – w 2000 roku – WYP3 wydał czwartą płytę – „Precedens”. 

Następna płyta ukazała się w 2002 roku i nosiła tytuł „Stara szkoła rapu” i był to ostatni krążek w karierze zespołu.

W 2023 roku, z okazji 30lecia powstania formacji, zespół oddał w ręce fanów unikatowy winyl z pamiątkowym singlem – „Park (Dj Eprom Version)”.

Artyści 2023