Gruby Mielzky (znany również jako Mielon) to pochodzący ze Starogardu Gdańskiego raper i reprezentant formacji Lavoholics. Mieszkający w Trójmieście artysta zadebiutował w 2012 roku albumem „Silny jak nigdy wkurwiony jak zwykle”, gdzie za muzykę prawie w całości odpowiedzialny był duet producencki The Returners. Na wydanej przez Szpadyzor Records płycie gościnnie udzielili się m.in. donGURALesko, Bonson, Diox oraz RakRaczej (DwaZera). Debiutancki krążek spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, a sam Mielzky wypuścił wkrótce kolejny solowy tytuł. Na „1.5” LP gościnnie udzielił się Pezet, a oprócz standardowej wersji CD album ukazał się również na winylu.

 

Dwa lata później – w kwietniu 2015 – artysta wydaje projekt ze znanym z kolektywu Ortega Cartel producentem patr00. „Miejski Patrol” został bardzo ciepło przyjęty przez fanów, a jego winylowa wersja wyprzedała się w zaledwie kilka dni. Współpraca z patr00 zapoczątkowała okres ciekawych artystycznych kooperacji Mielona. W lutym 2017 roku Mielzky łączy siły z Małpą i duetem The Returners wydając spontaniczny projekt „Rottenberg” EP. Alternatywny mini-album nigdy nie trafił do regularnej sprzedaży sklepowej, a dostępny był jedynie w sprzedaży preorderowej.

 

Do solowych produkcji Mielzky powrócił w kwietniu 2018 roku. „Komik z depresją” był piątym wydawnictwem na jego koncie, a już sam otwierający płytę singiel „Nowy klasyk” pokazał, że pomimo upływu lat artysta nie stracił na autentyczności i bezkompromisowości. Wielu dziennikarzy uznało „Komika” za najlepszy longplay w całym dotychczasowym dorobku rapera. 

 

Tak było aż do 26 marca 2021, czyli oficjalnej daty premiery albumu „Do wesela się zagoi”. Już singlowe utwory pokazały, że jest to najszczerszy i najbardziej bezpośredni z dotychczasowych projektów Mielzky’ego. Sfera muzyczna albumu została w całości wyprodukowana przez duet The Returners. Neoklasyczne brzmienie bitów – wsparte licznymi gościnnymi występami wokalistów – a także gramofonowe wstawki stanowią idealne tło do historii opowiadanych przez Mielzky’ego. Płyta ukazała się nakładem 2020 label.

Artyści 2023