';

Solar

Solar

rocznik ‘89, człowiek wielu talentów - raper, producent, realizator i spec od brzmienia, organizator, wydawca.

Połowa rapera Solar/Białas, współautor płyt “Z ostatniej ławki”, “Stage Diving”, “#nowanormalność”, “Klubu 27”, założyciel studia NOBOCOTO, dyrektor kreatywny wytwórni SB Maffija.

Po raz pierwszy w świecie hip-hopowym dał o sobie znać na bitwach freestylowych. Już w 2008 roku zajął trzecie miejsce na prestiżowej Wielkiej Bitwie Warszawskiej. W tym też okresie nawiązała się wieloletnia współpraca i przyjaźń z Białasem, której owocem jest ponad 10 wspólnych projektów, ekipa, wytwórnia i marka odzieżowa.

Pierwszy materiałem, który odbił się szerszym echem, była wydana w 2008 roku epka “Kwadrans EP” stworzona do spółki z lubelskim producentem SoulPetem. Rok później ukazały się mixtape’y “H8ME Vol. 3” i “Na Fali”, na których po raz pierwszy można było usłyszeć duet Solar/Białas, który jeszcze w tym samym roku mixtapem “Na Czczo” rozpoczął swój szlak bojowy, który doprowadził ich do złota za album “#nowanormalność”. Od tej pory rok bez nowego materiału składu, który nieustępliwie szlifował swoje umiejętności w prowadzonym przez Solara NOBOCOTO, stał się ewenementem.

W 2010 roku ukazał się zrealizowany z MMX’em materiał “Nad Przepaścią”, który stanowił połowę podwójnego projektu Solar/Białas składającego się z dwóch solówek. Praca w studio nie ustawała nawet na moment, a efektem jest jedna z najdłuższych i najbardziej licznych serii mixtape’ów w polskim rapie. Składają się na nią m.in. “Burza po ciszy”, “Odliczanie mixtape”, “Z Oślej Ławki” czy “Iskry” i “Klik Klaki” – drugi z podwójnych, solowych projektów duetu. W roku 2011 ukazał się pierwszy pełnoprawny materiał zespołu, który zyskał mu rzesze nowych fanów, uważany dziś przez nich za klasyczny, krążek “Z Ostatniej Ławki”.

Rok 2013 to legalny debiut wydawniczy z materiałem “Stage Diving”, który ukazał się w Prosto Label. Na dobre zaczęła się również rozkręcać ekipa SB Maffija, w której zameldowali się m.in. Quebonafide, Żabson, Lanek, ADM, Beteo i inni. Niebawem Solar zaczął realizować jedno ze swoich największych marzeń – stworzenie własnej wytwórni, która już niebawem zaliczyła spektakularny legalny debiut dzięki platynie za “H8M4” Białasa. Na kontynuacje nie trzeba było długo czekać – kolejny materiał Solar/Białas “#nowanormalność” pokrył się złotem, a strzałem w dziesiątkę okazał się również pierwszy z nowych zawodników wytwórni – Bedoes.

W 2017 roku Solar zadebiutował solowo na legalu wydając krążek “Klub 27” w całości wyprodukowany przez Deemza. Kontrowersyjna akcja promocyjna przesłoniła wielu ze słuchaczy prawdziwą zawartość albumu, która dla wielu mogła okazać się zaskoczeniem. Solar-śmieszek ustąpił miejsca Solarowi, który na serio chce podsumować swoją sytuację w wieku w którym wielu artystów postanawiało pożegnać się z życiem. Dojrzała, gorzka i bardzo odważna płyta to jednak nie koniec. Solar to człowiek tysiąca pomysłów i ciężko przewidzieć co jako następne wpadnie mu do głowy. Rok 2018 oprócz prac nad rozwojem SB Maffija Label, jest jednak czasem wzmożonej pracy twórczej. Efekty niebawem.

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in