';

PEZET + MAŁOLAT

PEZET + MAŁOLAT

PEZET

Pezet niegdyś znany też jako PZU (Paweł Z Ursynowa), reprezentant warszawskich podwórek, a mianowicie Ursynowa. Właściciel i twórca marki odzieżowej Koka.

Jego początki związane są ze składem Płomień 81, do którego należał jeszcze Onar. Od 2002 drugiego roku Pezet jest aktywny solowo. Na początku swojej drogi wszedł we współprace z producentem Noonem. Owocem ich pracy były „Muzyka Klasyczna” (2002) i „Muzyka Poważna” (2004). Te dwie płyty do dzisiaj uważane są za najlepsze produkcje w historii polskiego rapu, a zarazem najmocniejsze aspekty dyskografii Pezeta. Kolejne 3 lata przyniosły zmianę o 180 stopni. Pezet z trueschoolowego rapera przeszedł muzyczną metamorfozę do klubowego wyjadacza. „Muzyka rozrywkowa” nagrana w większości na bitach Szoguna oscylowała wokół hardkorowego życia melanżu, narkotyków i przygodnego sexu. 2009 stanął pod znakiem „Muzyki emocjonalnej”, krótkiej, gorzkiej, refleksyjnej EPki nagranej między innymi na bitach Zjawina. Rok później dostaliśmy już długogrający album nagrany z bratem – Małolatem. „Dziś w moim mieście” zapowiadane od 2008 roku sprzedało się w ponad 15 tysiącach sztuk. Jego dyskografię studyjną zamyka „Radio Pezet” – płyta nagrana z Sidneyem Polakiem w brzmieniu nawiązująca do brytyjskich trendów.

Od 2012 roku Paweł wyświetla się bardzo rzadko. Boryka się także z kłopotami zdrowotnymi, przez które nie może grać koncertów. Wielokrotnie mówiło się o zakończeniu działalności artystycznej… Jednak ostatnio pojawiły się informacje, że pracuje nad nową epką.

MAŁOLAT

Michał „Małolat” Kapliński to stołeczny raper i jeden z prekursorów kultury hip-hop na warszawskim Ursynowie. Jego solowy debiutancki album na beatach Ajrona –„W pogoni za lepszej jakości życiem” – ukazał się w 2005 roku nakładem Prosto Label. Nie były to jednak jego pierwsze kroki na artystycznej drodze, bowiem Małolat dał się poznać słuchaczom przynajmniej z kilku wcześniejszych projektów muzycznych. Poczynając od wydanego w 1998 roku „Hiphopowego raportu z osiedla w najlepszym wykonaniu” DJ-a 600V, poprzez obie części cieszącej się popularnością „Kompilacji” O$ki i wszystkie trzy płyty Płomienia 81, aż po występy na takich kultowych krążkach, jak: „Muzyka klasyczna” Pezeta i Noona, „Gdzie jest Eis?” Eisa, „Fach” duetu Flexxip czy wreszcie „Witam was w rzeczywistości” Sokoła z WWO. W międzyczasie ursynowski MC nagrywał też w ramach kolektywów L’ekipa i Żądło, jednak działania te nie zostały zwieńczone wydaniem legalnych nośników.
Solowy debiut Małolata wyróżniał się przede wszystkim odważną tematyką, odsłaniającą kulisy osobistej działalności rapera w roli narkotykowego dilera. Ta otwartość i niespotykana wcześniej bezkompromisowa szczerość okazały się jednak zgubne dla artysty. W dniu premiery albumu raper został zatrzymany przez policję i trafił wkrótce do aresztu śledczego. Siłą rzeczy przymusowa odsiadka przerwała na kilka lat obiecującą ścieżkę muzycznego rozwoju.
Przełom nastąpił w 2010 roku, kiedy to na rynku ukazała się płyta „Dziś w moim mieście”. Był to pierwszy tak obszerny owoc współpracy braci Kaplińskich – Pezeta i Małolata – czyli najbardziej rozpoznawalnego rodzeństwa na polskiej scenie hiphopowej. Longplay odbił się szerokim echem wśród słuchaczy i całej branży muzycznej, a popularne single z tego krążka (m.in. „Dziś w moim mieście”, „Nagapiłem się” oraz „Dopamina”) nie schodziły z radiowych, klubowych czy youtube’owych playlist. Dowodem potwierdzającym artystyczny i komercyjny sukces płyty była intensywna – ponad 2-letnia – trasa koncertowa, podczas której duet (wzbogacony z czasem o zespół instrumentalistów) zagrał kilkaset koncertów w Polsce i zagranicą. Na fali ogromnego zainteresowania „Dziś w moim mieście” zrealizowany też został wyjątkowy album koncertowy „Live In 1500m2”.
Ostatni okres w działalności Małolata to czas intensywnej pracy nad rozwojem stworzonej wraz z bratem wytwórni Koka Beats. Nakładem labelu, ukierunkowanego na nowoczesne miejskie brzmienia, w 2015 ukazał się jego drugi solowy album „Więcej”.

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in